СОДА БИКАРБОНАТ В КРЪВТА – ИСТИНСКИЯТ КЛЮЧ КЪМ ЗДРАВЕТО





Истинският ключ към здравето е информацията за живото хранене и съзнателната хигиена на нашата кръв. Бикарбонатът е един от основните елементи, който е отговорен за здравето на човешката кръв. Той е един от най-важните елементи отговорни за регенерацията на кръвта.



Натриев бикарбонат (NaHCO3), ендогенна субстанция, която пречиства човешкото тяло.



Основните компоненти (буфери) в кръвта, чиято функция е да се поддържат рН (киселинността) в границите между 6.8 и 7.8, се генерират от натриев бикарбонат (NaHCO3) и въглена киселина (H2CO3 ). Когато делът на въглеродната киселина се увеличава, например по причина на физическа дейност, тогава кръвта се подкиселява. Ако това се случи, човек автоматично започва да диша дълбоко, за да се произведе по-голямо количество въглероден двуокис (CO2) от белите дробове и да се намали киселинността. Ако вкиселяването продължава, основния буфер, който се състои от сода, ще неутрализира киселината в кръвта.



Ето защо, натриевият бикарбонат е отговорен за регулирането на киселинността на тялото ни. Той предпазва тялото. Органите, които го създават са:



- Панкреас

- Стомаха

- Червата

- Бъбреци



Въпреки това, ако органът не разполага с достатъчен капацитет, за да генерира достатъчно бикарбонат и да неутрализира киселинните отпадъци, друг механизъм се задейства, отпадъците се превръщат в твърда течност и се съхраняват в организма. Натрупването на втвърдени киселинни отпадъци, наречени още – шлака под формата на кристали от пикочна киселина, холестерол, мастни киселини и др. (Вкиселяването на самото тяло), с течение на времето може да доведе до редица хронични метаболитни заболявания. За правилното функциониране на тялото е важно да се поддържа алкално – киселинният баланс на кръвта. Нашият живот и здраве зависят от поддържането на нашата вътрешна среда, като първи приоритет се явява киселинно-алкалното равновесие. Когато кръвта е твърде киселинна, за да се регулира се извлича калцият от костната система. Дори мозъчният център, който контролира дишането е подвластен на киселинно-алкалният баланс. Има много изследвания, които демонстрират връзката между този баланс и много хронични заболявания, но конвенционалната медицина не признава тези връзки достатъчно ясно.


В нашата западна култура за пръв път швейцарският лекар Парацелз(1493 – 1541 г.) споменава за утайките и отпадъците в човешкото тяло, които са основната причина за всички болести.

Хората, които някога са водели по-примитивен и по-балансиран начин на живот не са страдали често от хронични метаболитни заболявания като диабет, ревматизъм, рак и сърдечно-съдови заболявания. Съвременният западен начина на живот силно наклонява на киселинно-алкалния баланс към крайна киселинност. Това води до загуба на важни алкални минерали, утаяване на шлака (киселини отпадъци) от метаболизма в съединителната тъкан и загуба на имунитет. Примери за киселини включват органични отпадъци пикочна киселина, млечна киселина, оцетна киселина, холестерол, въглероден диоксид, амоняк и мастни киселини. Освен тези киселинни органични отпадъци вторични продукти са много неорганични минерали от храната. Отпадъчните киселини, получени от тях, сярна киселина, солна киселина и фосфорна киселина. Тези токсични киселини трябва да се отделят от организма. Преди това обаче, трябва да бъдат неутрализирани, превръщайки ги в по-малко вредни вещества, в противен случай то би навредило на бъбреците и други органи. Основни неутрализиращи вещества, произвеждани от тялото са натриев бикарбонат, калий и калций (бикарбонати се произвеждат от самия орган, чрез пиене на алкална вода). Когато тези вещества присъстват в тялото в достатъчни количества, за неутрализиране на киселинните отпадъци, органични и неорганични, няма голям проблем. Проблемът възниква, когато няма достатъчно бикарбонат в тялото. Намаляване на количеството на бикарбонат в тялото, често се случва след 40 година от живота.





Загуба на буферите от бикарбонат след 40 годишна възраст!



Има множество изследвания върху връзката между натриев бикарбонат и увеличаването на киселинността на тялото. Едно проучване с голяма важност е изследвало връзката между капацитета на бикарбоната в тялото и увеличаването на възрастта на лицето. Това означава, че след 40 години, за тялото става все по-трудно да неутрализира киселите отпадъци и да ги изхвърля. Отпадъците се депонират в шлака в съединителната и мастната тъкан. На 50-годишна възраст, почти 50% от фиксираните структури на тялото са съставени от шлака. След тази възраст, размерът на шлаката се увеличава допълнително. Киселинността води бързо до стареене!





*Фрасето Линда и Себастиан Антъни - Възрастта и систематичното киселинно-алкално равновесие: Анализ на публикуваните данни, вестник на геронтология: биологични науки, 1996, Vol 51А. No1, B91-B99


Горната графика идва от изследванията на д-р Линда Фрасето и описва връзката между размера на бикарбонат (HCO3) в кръвната плазма и възрастта в години на изследваното лице. Тук ние виждаме ясно, че до 40-годишна възраст, размера на бикарбонат в кръвта остава постоянна, но от тази възраст, намалява значително..



Резултатите от това изследване показват, че бикарбонатните буфери се поддържат до 40-годишна възраст, но след тази възраст, стават все по-малко и недостатъчни, за да неутрализират и да премахват киселините от тялото. Не е трудно да се разбере, че нашия западен начин на живот (нездравословен начин на хранене, сол и захар, стрес и др.) изисква засилена дейност на нашите бикарбонатни буфери, за това много преди навършването на 40-годишна възраст, размерът на бикарбоната в тялото започва да намалява.



Доброто ниво на киселинност в организма е един от най-важните фактори за добро здраве.



По време на обмяната на веществата, постоянно се образуват киселинни крайни продукти. Малки колебания в рН може да доведе до драстични промени в метаболизма на клетките и по този начин да предизвика смущения.Оптимална рН



- Кръв от 7.35 до 7.45 (идеален 7.41)

- Слюнката от 6.00 до 7.50

- Стомаха от 1.35 до 3.50

- Урина от 4.50 до 8.40

- Тънките черва 6, 50 до 7,50

- Дебело черво 5,60 до 6,90



Всички наши клетки са вградени в екстрацелуларната течност, тя както и кръвта, е леко алкална (рН от 7,35 до 7,45). Екстремните стойности на рН за кръвта и извънклетъчната течност, в която животът е възможно, са между 6,8 и 7,8. Д-р Kern Berthold установява, че намаляване на рН (по-кисело) води до сгъстяване на кръвта. Когато кръвта е по-гъста, за сърцето става трудно да я изпомпва и да я транспортира до органите.



Причини за възникване на окисляването



Нашият западен начин на живот, личното ни отношение към здравето и социална среда допринасят за процеса на бързото подкиселяване на кръвта ни. Следните фактори са до голяма степен отговорни за ускоряване на процеса на вкиселяването и сериозно засягат нашите бикарбонат-буфери:

- Неправилно хранене (киселинно-формиращи)


- Месо


- Употреба на много храни от животински произход


- Кафе, Черен чай,


- Безалкохолни газирани напитки


- Алкохол


- Захар


- Лекарства


- Употребата на наркотици


- Стрес натоварване


- Влияния на околната среда


- Липса на физически упражнения


- Пушене


- Прекомерно физическо натоварване




Значението на добра рН стойност



Функциониране на ензимите в тялото ни, ни показва колко важни са добрите стойност ина рН. Всичко, което се случва в живия организъм зависи от дейността на ензимите, чието действие от своя страна зависи от концентрацията на водородните йони (т.е. стойност на рН).Ензимите показват оптимална производителност, когато те имат определена стойност на рН, но те са много чувствителни към всякакви промени в него. Ензимите са отговорни за всички дейности в организма. Дори за нормалната умствената дейност се изисква ензимната активност. Има два вида ензими: храносмилателни и метаболитни ензими. Най-важните храносмилателни ензими са протеази, амилази и липази. Те помагат в храносмилателния тракт разграждат протеини, въглехидрати и мазнини, както и помагат за правилното му функциониране. Това зависи от подходящият баланс на рН в стомашно-чревния тракт. Стомахът е много кисел, докато тънките черва са сравнително по-алкални, а дебелото черво има леко кисела среда. Метаболитни ензими са отговорни за структуриране, ремонт и подновяване на всички клетки, тъкани и органи.

Възможни проблеми, причинени чрез подкиселяване на тялото:



Етап I: Начални проблеми (в зависимост от предразположението на тялото към определени заболявания)





- Нарушения на съня


- Запек


- Киселини


- Обложен език


- Кариеси


- Податливост към инфекции


- Падане на коса


- Кожни проблеми


- Схващане на някоя част от тялото


- Депресия


- Загуба на либидо


- Алергии





Етап II: симптоми в напреднал стадий (в зависимост от предразположението)





- Диабет


- Камъни в бъбреците


- Инфаркти


- Ревматизъм


- Мозъчно-съдови заболявания


- Пептична язва


- Остеопороза


- Фибромиалгия


- Рак


- Aсма


- Алергии


- Сенна хрема





Какво може да направите, за да се възстанови киселинно-алкалният баланс?




Какво можете да направите, за да противодействате на процеса на вкиселяване, за да може тялото ви да се отървете от отпадъците и натрупаните (шлаки)? Първо, трябва да промените вашия личен стил на живот чрез здравословно хранене, по-малко стрес, подходяща диета и повече физически упражнения. Тези промени са препоръчителни, но не са достатъчни. Натрупаните киселинни отпадъци в организма могат да бъдат неутрализирани с достатъчно количество на алкални буфери. Тази сума от алкални буфери се увеличава чрез добавяне на бикарбонат (натриев бикарбонат, калиев бикарбонат) в кръвта. Ще се изненадате какво може да означава намаляване на киселинното съдържание за здравословното ви състояние, добавяйки, бикарбонати във вашето тяло. Можете да накарате собственото си тяло да произвежда бикарбонати, когато пиете алкална вода и се храните с храни, които имат алкален ефект.

Няма коментари:

Публикуване на коментар